Bėgti nuo mažų dienų

Vis daugiau bėgiojančių tėvų pradėjo leisti savo atžalas į bėgimo treniruotes. Kokio amžiaus vaikai gali pradėti bėgioti ir kaip jiems padėti pamėgti šį sportą, pataria „Nike“ bėgimo trenerė Jūratė Razgūnė.

NUO KADA? Nors daugelyje specialiosios literatūros šaltinių teigiama, esą geriausia lengvąja atletika, taigi ir bėgimu, užsiimti nuo devynerių metų, tačiau 2005 m. Tarptautinė lengvosios atletikos federacija parengė programą „Kid’s Athletics“, kurioje skatinama pradėti treniruoti jau septynerių metų vaikus. Žinoma, pritaikant atitinkamą inventorių, žaidimus.

KAIP SUDOMINTI? Dažniausiai vaikai nuo mažumės mėgsta judėti ir sportuoti. Tik mes, tėvai, dažnai nė nesusimąstydami draudžiame tai daryti: „nešokinėk, eik ramiai“, „nelakstyk“, „kur užlipai, dar susilaužysi koją“. O reikėtų pagirti: „koks tu greitas!“ ar „kaip aukštai pašoki!“, leisti lenktyniauti ir būti greitesniam už mus, noro sportuoti ir judėti jis įgaus ilgam.

Griežtai versdami mažametį treniruotis daug nepasieksime, atvirkščiai – jis gali pradėti sieti sportą su neigiama emocija. Pirmiausia vaikas turi aiškiai suvokti, kad fizinis aktyvumas – tai natūrali kasdienė žmogaus veikla, o tai geriausiai įskiepysime savu pavyzdžiu.

KOKIŲ KLAIDŲ DARO TĖVAI? Suaugusieji neturėtų mokyti vaikų bėgti taip pat kaip jie. Nepaisant to, kad mažieji iš esmės yra ištvermingi ir pasitreniravę gali lengvai įveikti 2–5 km distanciją, ilgainiui jiems veikiausiai taps tiesiog nuobodu. Tėvai, treniruodami atžalas, pirmiausia turi atskirti savo treniruotę nuo vaiko ir pasitelkę fantaziją bei atsižvelgę į sūnaus ar dukters charakterį bei poreikius sugalvoti įdomių, nors ir paprastai įgyvendinamų, užduočių.

KAIP PARINKTI TINKAMIAUSIĄ KRŪVĮ? Kartais amžius nėra pagrindinis treniruočių krūvio veiksnys. Kur kas svarbiau, kaip vaikas sugeba jį įsisavinti, tad pirmiausia privalu atsižvelgti į fizinius jo duomenis.

KAIP ATPAŽINTI BĖGIKO TALENTĄ? Lengvoji atletika – amžiaus prasme gana vėlyva sporto šaka. Aukščiausi lengvaatlečių rezultatai pasiekiami tarp 24–32 metų. Maratoną leidžiama bėgti tik sulaukus 18-kos. Todėl nuspėti, ar mažametis daug pasieks bėgimo srityje, yra sunku. Be abejo, greitį, šoklumą ir panašias savybes galima įžvelgti jau pirmosiose treniruotėse, bet nereikia pamiršti, kad daug lemia brendimo procesai, lytis, amžius, psichologija, kiti veiksniai.

Patiko? Pasidalinkite!