Bėgimo bateliai – esminė bėgiko aprangos investicija. Jie gali apsaugoti nuo traumų ir užtikrinti maksimalų komfortą trasoje. Ką svarbu žinoti, renkantis tinkamiausius, vardija „Nike“ atstovas Tomas Jacevičius.
SVARBIAUSI KRITERIJAI. Bėgimo batelių pasirinkimą dažniausiai lemia bėgiko pėdos tipas ir bėgama distancija. Trumpo atstumo treniruočių bateliai gali skirtis nuo varžybinių savo svoriu bei amortizacinėmis savybėmis.
BATELIŲ PASIRINKIMAS PAGAL PĖDĄ. Žmogaus pėda yra sudėtinga kūno dalis, turinti tam tikrų įgimtų polinkių. Pavyzdžiui, pronaciją (pėda statoma vidine dalimi) arba supinaciją (išorine dalimi). Dėl šių subtilybių prieš renkantis batelius svarbu pasitarti su specialistais, kurie nustatys pėdų tipą ir patars, kokio prilaikymo, amortizacijos joms reikia.
DANGA. Bateliai, skirti bėgioti miške, pasižymi grubiu protektoriumi ir standesnėmis batviršio medžiagomis, kurios apsaugo nuo pažeidimų ir suteikia pėdai stabilumo. Bėgant asfaltuotais takais rekomenduojama rinktis daugiau amortizuojančius batelius. Šie aktualūs ypač pradedantiems bėgikams, kurie dar neištobulino bėgimo technikos. Amortizuojantys bateliai sumažins krūvį, tenkantį sąnariams.
METŲ LAIKAS. Šaltajam periodui skirti bateliai pasižymi apsauga nuo šalčio ir drėgmės. Jų protektorius grubesnis, o padas gaminamas iš kibesnės gumos, užtikrinančios stabilumą bėgant drėgna ar apledėjusia danga.
Bateliai turi būtų tinkamo dydžio. Naujus batelius išbandykite dar iki varžybų, rinkitės lengvesnius varžybinius. Tuo vadovaujamės ir pačios. Milda ir Monika Vilčinskaitės, lengvaatletės
Pirmiausia sutarkime, kad ieškome „mėgėjiškų“ sportbačių bėgioti asfaltu. Pagal tai, kokiam nuotoliui skirti, sportbačiai skirstomi įvairiai. Aš drįstu visai rimtai pristatyti savo metodiką. Sunkūs. Paradoksalu, tačiau tokie sportbačiai skirti ilgiems nuotoliams bėgti: maratonui ir ilgosioms treniruotėms. Sunkūs – vadinasi, minkštesni, stabilesni, labiau tausojantys pėdą, koją, o per ją – ir visą bėgiko kūną. Patvarūs, kaip tautiečiai mėgsta sakyti, – kokybiškesni. Juose daugiau pagalvėlių ir kitokių technologijų, šios suteikia papildomos masės. Tokių sportbačių kainos didesnės.
Vidutiniai. Kaip ir viskas, kas guli per vidurį, šie ryškiai neišsiskiria. Tai bateliai, skirti vidutinio ilgumo varžyboms, gal – pusei maratono. Jie yra kietesni, tarnaus trumpiau už sunkiuosius, tačiau yra pigesni ir lengvesni.
Lengvi. Lenktyniniai, skirti bėgti ne ilgiau kaip po porą valandų, ir tai – jei nesate sunkiasvoris. Tinka greitoms treniruotėms, asmeniniams rekordams. Ant pėdos tokie nieko nesveria, kojos lengvos, puikiai jaučia dangą. Jei piktnaudžiausite, gresia traumos, todėl geriau išmesti, jei šie atitarnavo porą šimtų kilometrų. Ignas Staškevičius, bėgikas, ištrauka iš knygos „Maratono laukas“