Kodėl tyras vanduo ne visada geriausias pasirinkimas

170614 Marknadsföringsfoto åt Maxim 14 juni 2017 in Stockholm. Foto: Peter Holgersson AB

Dauguma rimtai vertinančių sportą supranta, kad pakankamas ir teisingas skysčių vartojimas yra labai svarbus tiek treniruočių rezultatui, tiek svarbiausių organizmo medžiagų atkūrimui. Intensyviai sportuojant labiau prakaituojama, kartu netenkame ne tik skysčių, bet ir tokių mums svarbių mineralų kaip natris, kalis ir kt. Per treniruotę prarastų elektrolitų atstatymas skatina tinkamą rehidrataciją, o tai leidžia atitolinti nuovargį.

Todėl gėrimų pasirinkimas labai svarbus. Kas geriau – tyras vanduo ar specialus sporto gėrimas? Kad atsakytume į šį klausimą, turime suprasti, kaip mūsų kūnas įsisavina vandenį. Vandens absorbcijos kiekis priklauso nuo daugelio faktorių, vienas svarbiausių – vartojamo gėrimo sudėtis. Ypač svarbu, kiek gėrimo sudėtyje yra angliavandenių ir natrio, kiek mažiau – kalio. Pavyzdžiui, kuo daugiau angliavandenių, tuo lėtesnis gėrimo įsisavinimas.

Kokios sudėties sportinį gėrimą rinktis, priklauso nuo jūsų tikslo – norite atkurti skysčių ir elektrolitų kiekį ar papildyti energijos atsargas. Tai nuspręsti turite dar prieš treniruotę, ne mažiau svarbu, kokioje aplinkoje sportuosite – karštame, drėgname ore prakaituosite smarkiau. Šiuo atveju grynas vanduo ar mažiau koncentruotas gėrimas lems greitesnį skysčių atkūrimą. Sportiniai gėrimai specialiai sukurti sportininkams arba kitiems aktyviems žmonėms, kad padėtų palaikyti skysčių balansą prieš, per ir po treniruočių.

Skysčių atkūrimas nėra vienintelis faktorius, į kurį svarbu atsižvelgti pasibaigus treniruotei. Ne mažiau svarbus ir elektrolitų, pavyzdžiui, natrio, atsargų papildymas. Vanduo ir kai kurie specialiai paruošti gėrimai, kurių sudėtyje yra mažai arba visai nėra natrio, leis palaikyti pakankamą hidratacijos lygį po treniruotės tik santykinai trumpą laiką. Vėliau organizmas vandenį ima iš ląstelių, o tai jau pavojinga. Todėl svarbiausių organų ląstelės nuo vandens „vagystės“ yra saugomos didelių kiekių osmoprotektorių, kurie vandenį laiko „užrakinę“ ląstelėje ir neleidžia jam išeiti. Osmolitų (osmoprotektorių) kaupimas ląstelių viduje – tai specifinė apsauginė reakcija, padedanti žmogaus ląstelėms užsitikrinti gyvybiškai būtiną vandens kiekį ir išgyventi.

Galima daryti išvadą, kad jei smarkiai prakaituojate ir prarandate daug skysčių, paprastas vanduo gali ir nebūti geriausias sprendimas. Greitam atsigavimui prireiks natrio ir specialiai paruošto sportinio gėrimo.

Trys sportinių gėrimų rūšys

Jei ruošiatės vartoti ar jau vartojate sportinius gėrimus, turite žinoti, kad jie skirstomi į tris kategorijas, kurių įtaka atstatymo procesui skirtinga, o vartojimas priklauso nuo po treniruotės praėjusio laiko. Sportiniai gėrimai skiriasi skysčių, elektrolitų ir angliavandenių kiekiu.

  • Hipotoniniai gėrimai skirti greitai atstatyti treniruotės metu prarastus skysčius. Jie turi labai mažą angliavandenių kiekį ir didesnę nei žmogaus kūne druskos bei cukraus koncentraciją. Šiuos gėrimus greitai absorbuoja organizmas.
  • Izotoniniai gėrimai turi tokią pat druskos ir cukraus koncentraciją kaip ir žmogaus kūnas. Jie skirti greitai atstatyti treniruotės metu prarastus skysčius, tuo pačiu padidindami angliavandenių kiekį.
  • Hipertoninių gėrimų paskirtis – papildyti žmogaus kūno kasdien gaunamą angliavandenių kiekį. Jų sudėtyje yra daug angliavandenių, kad suteiktų maksimaliai energijos. Geriausia šiuos gėrimus gerti po treniruotės, nes tuo metu svarbu greitai atstatyti glikogeno lygį. Jie turi mažesnę nei žmogaus kūne druskos bei cukraus koncentraciją.

Visa tai nereiškia, kad po treniruotės nereikia gerti vandens – tiesiog turite įvertinti skysčių ir elektrolitų praradimus. Jau jie dideli ir skysčių bei elektrolitų balansą atkurti reikia greitai, svarbu su skysčiais gauti ir natrio.

Patiko? Pasidalinkite!