Kvėpavimo galia

Kvėpuoti taip natūralu, kad dažnai apie šį procesą visiškai negalvojame. Be reikalo. Bent trumpam susitelkę į įkvėpimo ir iškvėpimo ritmą bėgimo trasoje galime pagerinti rezultatus ir išvengti nemalonių kūno pojūčių. Patarimus bėgikams dalija sporto medicinos gydytojas Gediminas Tankevičius.

Kuo greitesnis bėgimo tempas, tuo svarbesnis kvėpavimas. Bėgiodami negreitai, savo malonumui, dažniausiai galime kvėpuoti kaip įpratę ir netgi netrukdomi šnekučiuotis, tačiau didinant greitį deguonies poreikis vis didėja: kalbėjimasis tampa kliūtimi ir prisireikia koreguoti kvėpavimo ritmą. „Drausmingas, ritmiškas kvėpavimas, susietas su žingsniais, kur kas efektyvesnis būdas siekti savo rezultatų“, – tikina G. Tankevičius.

Palaikydami maksimalų tempą varžybų metu profesionalūs bėgikai nebegali aprūpinti organizmo deguonimi kvėpuodami tik pro nosį. „Nosies landos yra per mažos (ypač jei bėgikas turi lėtinį sinusitą ar kreivą nosies pertvarą), oro ima nebeužtekti, todėl prireikia kvėpuoti per burną“, – sako sporto medicinos gydytojas. Vis dėlto bėgant ne pačiu didžiausiu savo tempu G. Tankevičius rekomenduoja įkvėpti pro nosį ir iškvėpti per burną. Nosis padeda sušildyti orą, į mūsų plaučius jis patenka švaresnis nei kvėpuojant per burną. Bėgiojant vėsesniu oru kvėpavimas pro nosį sumažina peršalimo riziką.

Vienas iš klaidingo kvėpavimo simptomų – maudžiantis šonas. Šis nemalonus skausmas perspėja, kad kepenyse ar blužnyje susidarė kraujo perteklius. Kvėpuodami ritmiškai, šiek tiek forsuodami iškvėpimą diafragma ir pilvo preso raumenimis, maudulio šone nejausime.

Patartina kvėpuoti sąmoningai bei kontroliuoti savo kvėpavimo ir žingsnių ritmą:

3:3 per tris žingsnius įkvepiate ir per tris iškvepiate. Tai lėto bėgimo ir kvėpavimo ritmas, dažniausiai taikomas pačioje kroso pradžioje ar jo pabaigoje;

2:3 per du žingsnius įkvepiate ir per tris iškvepiate. Tokio kvėpavimo metu galinio iškvėpimo metu nuolat keisis atraminė koja. Tai kartais gali sumažinti asimetriško sąnarių perkrovimo riziką;

2:2 per du žingsnius įkvepiate ir per du iškvepiate. Dažniausiai bėgikų taikomas bėgimo ir kvėpavimo dažnis;

2:1 arba 1:2 įkvepiate kas du žingsnius ir iškvepiate per vieną, arba atvirkščiai. Tai normalus kvėpavimo ritmas bėgant greitesniu tempu.

Patiko? Pasidalinkite!